See sortuminen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sortua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "sortua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "sortua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "sortuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "sortuminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "sortuminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "sortumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"form_of": [
{
"word": "sortua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of sortua"
],
"id": "en-sortuminen-fi-noun-JlN56dIA",
"links": [
[
"sortua",
"sortua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "3 97",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 92",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 93",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 98",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 98",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of sortua",
"crumbling, falling, collapsing, caving in"
],
"id": "en-sortuminen-fi-noun-4BDEqrzj",
"links": [
[
"sortua",
"sortua#Finnish"
],
[
"crumbling",
"crumbling"
],
[
"falling",
"falling"
],
[
"collapsing",
"collapsing"
],
[
"caving in",
"caving in"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsortuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠o̞rt̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "sortuminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/4 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sortua",
"3": "-minen"
},
"expansion": "sortua + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "sortua + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "sortuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortuminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sortumisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sortumisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "sortumisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "sortuminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "sortuminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "sortumi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "sortua"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of sortua"
],
"links": [
[
"sortua",
"sortua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of sortua",
"crumbling, falling, collapsing, caving in"
],
"links": [
[
"sortua",
"sortua#Finnish"
],
[
"crumbling",
"crumbling"
],
[
"falling",
"falling"
],
[
"collapsing",
"collapsing"
],
[
"caving in",
"caving in"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsortuminen/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠o̞rt̪uˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "sortuminen"
}
Download raw JSONL data for sortuminen meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.